ROZMARÝN LÉKAŘSKÝ   (Rosmarinus officinalis)

27.11.2019

Rozmarýn je stálezelený až 2 m vysoký výrazně vonící keř.

Stonky jsou husté, větvené, ve spodní části dřevnatějící, se šedavou kůrou.
Listy jsou úzké, vstřícné přisedlé, aromatické, svrchu tmavé a lesklé, vespod šedavé.
Kvete v pozdním jaru a raném létě drobnými bílými či nachovými až modrými kvítky.
Květenství tvoří liché klasy v úžlabí horních listů, složeny jsou z 5 až 10 květů. Kalich je zvonkovitý, dvoupyský.
Plodem jsou hnědavé tvrdky.
U nás ji můžeme pěstovat nejlépe jako přenosnou rostlinu. Je voňavá, dekorativní, využijeme ji v kuchyni, jako léčivou bylinku, v přírodní kosmetice. V létě na zahradě či balkóně potěší i včely, čmeláky a motýly.
Rozmarýnka je právem považována za jednu z nejpůvabnějších bylinek. Také její povzbudivá, osvěžující vůně s nádechem pryskyřic je velmi podmanivá. Lze ji snadno pěstovat v přenosných nádobách, je krásná i užitečná. Do pokoje, na balkón, na zahradu i do kuchyně vnese atmosféru slunného středomoří.

Léčivé účinky rozmarýnu
Rozmarýn je odedávna využíván jako koření i léčivá bylina.

Má dezinfekční a antiseptické účinky.
Pvzbuzuje oběhový systém, zlepšuje prokrvení všech částí těla včetně mozku, díky čemuž posiluje paměť a usnadňuje soustředění.
Nálev připravený z poloviny lžičky sušených či čerstvých lístků na šálek vroucí vody také okamžitě upravuje trávení a pomáhá při nadýmání.
Dále podporuje činnost jater a vylučování žluči - proto je kořenění tučných, masitých pokrmů rozmarýnkou nejen chutné, ale i velmi prospěšné.
Kromě všech ostatních vnitřních orgánů podporuje i prokrvení dělohy, neměla by se tudíž užívat v těhotenství, neboť její působení může být v tomto období příliš silné a nežádoucí.

Účinné látky
Rozmarýn obsahuje silice, flavonoidy, diterpenové hořčiny, kyselinu ursulovou, oleanovou, kávovou, chlorgenovou a rozmarýnovou, třísloviny a další látky.

Pěstování
Rozmarýn zasadíme nejlépe do lehčí písčité, zásadité půdy. Vyhneme se těžkým substrátům a chráníme ho před přemokřením, na které by reagoval úhynem. Snáší teploty maximálně do -5 °C, naše zimy většinou nepřežije a není-li chráněn, vymrzá. Rostliny v přenosných nádobách proto přezimujeme v chladné místnosti, nebo výhony seřízneme a rostlinu postavíme na parapet na plné světlo. Čerstvé listy můžeme sklízet po celý rok, nejvoňavější jsou těsně před rozkvětem.

Množení
Rozmarýn můžeme množit bylinnými vrcholovými řízky nebo semeny. Ty vyséváme v únoru a semenáčky pěstujeme při pokojové teplotě. Předpěstování sadby může trvat až tři měsíce.

Stanoviště
Rozmarýn vyžaduje teplé, slunné a dobře odvodněné stanoviště, daří se mu i v přenosných nádobách. V zimě ho venku chráníme před vlhkem a mrazem.

Využití v kuchyni
Rozmarýn jako koření používáme na pečená a grilovaná masa, zvláště pak na jehněčí, telecí, zvěřinu, hovězí, drůbež a také ryby. Na půl litru marinády používáme asi půl kávové lžičky rozmarýnu. Dochutí oleje, octy, bylinná másla, krémové sýry, pokrmy z brambor, lilku, rajčat a další zeleninu i zeleninové polévky.

Využití v kosmetice
Z rozmarýnu se průmyslově získává silice, která se využívá při výrobě šamponů, mýdel a toaletní vody. Sušená se vkládá do šatníků jako ochrana proti molům. V koupelně rozmarýn využijeme jako nálev do koupací lázně, kdy nám prokrví pokožku, odplaví bolest svalů a úžasně nás osvěží. Na vlasy působí chladný odvar jako kondicionér, vhodný je i jako kloktadlo nebo ústní voda.

Čaj (odvar) z rozmarýnu zlepšuje paměť, ulevuje při bolestech hlavy vznikajících z intenzivního studia nebo vyčerpávající duševní práce. Zvyšuje nízký tlak, lidé s vysokým tlakem by měli rozmarýn požívat omezeně. Nedoporučuje se ani pro těhotné a kojící ženy, ani pro malé děti. Pomáhá také při chronických potížích v důsledku nedostatečné produkce žaludečních šťáv a žluči.

Rozmarýnový olej
Na mastnou, nečistou a zralou pleť. Prokrvuje, je vhodný i na suchou a normální pokožku. Sou­část masážních či koupelových olejů - při ztuhlosti svalů a kloubů, je vhodný pro sportovní masáže a na prohřátí svalů před výkonem. Ve vlasové kosmetice se využívá k prokrvení pokožky, je součástí preparátů celulitidového programu.

Tip: Rozmarýnová koupel je excelentní životabudič před dlouhou jízdou v autě, zkouškami a všude tam, kde je třeba maximální svěžesti a koncentrace. 

Recept na kondicioner a repelent v blogu 

Zdraví v láhvi © 2019-2020 | E-mail: Veronikabylinka@gmail.com
 Veronika Paulová 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky