POPENEC OBECNÝ (Glechoma hederacea)

Nižší vytrvalá bylina s poléhavými lodyhami, okrouhlými vstřícnými zubatými lístky a modrofialovými květy. Roste hojně na mezích, na lukách, na okrajích lesů a křovin i v křovinách a lesích, podél cest a na stráních od nížin do hor. Rychle se rozrůstá, množí se plazivými výběžky, ve kterých se ve žlabinkách listů vytvářejí kořínky. Bývá součástí skalky, porostů na kamenných zídkách atp., také prorůstá do zahrádek jako plevel.
Účinné látky:
Popenec obsahuje až 7 % tříslovin, silici, draselné soli, cholin, saponiny, hořčiny, glechomin a v čerstvé nati je i provitamín A, vitamín C.Hořčině glechomin se připisují toxické účinky na koně, proto se rostlina někdy označuje jako jedovatá.
Použití:
Odedávna se uplatňuje v kuchyni i lidovém léčitelství. Ve středověku byl popenec považován za zázračnou rostlinu, chránící před morem a očarováním. Nať se sbírá v dubnu až květnu. Má příjemnou vůni a kořenitou chuť.
V kuchyni se používá čerstvá i sušená nať, přidává se do sušené zeleniny a masa, karbanátků a zeleninových polévek. Čerstvým popencem ochucujeme omelety, tvarohové pomazánky, bramborové saláty, míchaná vajíčka, kořeníme jím i vařené brambory. Lístky popence je možné použít také do smoothie. Lze jej využít i k výrobě medu.
V lidovém léčitelství popenec podporuje chuť k jídlu a je vhodný pro osoby se sníženou žaludeční kyselostí. Má i hojivé účinky, působí proti průjmům. Homér ji zmiňuje jako jednu z rostlin, která má koagulační schopnosti a lze ji tedy použít jako syřidlo.
Sběr:
Popenec najdeme na loukách, na stráních, v křovinách i podél cest. Tato vytrvalá bylina s částečně plazivými lodyhami se začíná rozrůstat už zkraje března, má malé ledvinovité až srdčité listy a drobné, květům hluchavky podobné fialově modré květy.
Nať pro léčebné účely sbíráme v době květu - tedy od dubna do července. Mladé lístky do kuchyně lze sbírat ještě dříve.
Léčivé účinky:
Popenec má hojivé, dezinfekční i močopudné účinky, takže se doporučuje užívat lidem se sníženou žaludeční kyselostí a nedostatečnou tvorbou žluči.
Díky blahodárným vonným silicím pomáhá při poruchách trávení a nadýmání.
Účinně působí proti zánětům horních cest dýchacích a při chronické bronchitidě.
Recept na sirup a olej v blogu